V termínu od 24. do 26. listopadu se bude v Litoměřicích konat již 58. Diecézní setkání mládeže!
Program setkání bude místy náročnější a pochopitelný spíše pro starší, ale přijet může každý, je to perfektní příležitost pro poznání živého diecézního společenství.
Co nás na setkání čeká?
Hlavním tématem letošního DSM budou sociální sítě, se kterými se potkáváme na denní bázi a nejsou tak pro nás ničím neznámým. Co od nich ale vlastně můžeme čekat, na co na nich narazíme a jak se na nich pohybovat? I to se na našem setkání dozvíme 🙂
A jak to poběží všechno za sebou se dozvíš v programu:
Co s sebou?
spacák a karimatku, vlastní nádobí na oběd, florbalku (pokud chcete jít na florbal)
Kolik to stojí?
Dotovaná cena za ubytování je 170 korun na osobu na noc (plná 270 osoba/noc).
Cena za stravování je 100 korun za oběd, 30 korun za každou večeři/snídani a 50 korun za bagetu na cestu ze setkání. Celkem tedy 270 korun za všechna jídla.
Program
PÁTEK
od 15 do 17 hodin – příjezd a registrace v Diecézním domě (Komenského 4)
18:00 mše svatá v kostele Všech svatých
19:00 společná večeře
19:45 večerní program (seznámení, hra, modlitba…)
od 21:30 otevřená čajovna a možnost tichého spočinutí v kapli, duchovního rozhovoru či zpovědi
24:00 večerka
SOBOTA
8:00 budíček
8:10 nabídka ranních chval
8:30 společná modlitba a snídaně
9:00-9:30 přesun do kina Máj a registrace nově příchozích v kině
9:30 začátek hlavního programu
10:00 hlavní host – ThDr. PhDr. Radek Mezuláník, Ph.D. – téma sociálních sítí
diskusní skupinky k tématu
odpovědi na dotazy
12:00 Anděl Páně a závěr dopoledního programu
12:30 mše svatá v kostele Všech svatých
13:45-14:30 výdej oběda v DDKT
15:00 odpolední skupinky 1 (viz níže)
17:00 odpolední skupinky 2 – florbal, volejbal, zdobení svíček, procházka po městě a procházka okolní přírodou
19:00 společná večeře
20:00 modlitba Cesty světla v dramatickém zpracování animátorů – kostel Všech svatých
21:30 otevřená čajovna
23:30 nabídka kompletáře
24:00 večerka
NEDĚLE
8:00 budíček
8:10 nabídka ranních chval
8:30 společná modlitba a snídaně (možnost vyzvednutí obědových baget)
9:00-9:30 přesun do katedrály sv. Štěpána
10:00 mše svatá s biskupem Janem Baxantem
11:30 předpokládaný závěr
Kde se můžu přihlásit?
Přihlašovat se můžete přes formulář níže:
Odpolední skupinky 1
Nekonečné scrollování pod pokličkou: doporučovací systémy
Scrollujete rádi nekonečným množstvím zábavného obsahu na sociálních sítích? Proč zábavnost scrollování nikdy nekončí? Proč máme pocit, že většina lidí v naší „sociální bublině“ sdílí podobné zájmy? Jak funguje výběr příspěvků, který se vám zobrazí na zdi? Na této odpolední skupince budeme zkoumat tzv. doporučovacími systémy, klíčovou část internetu, která si kromě sociálních sítí našla místo v mnoha dalších oblastech internetu.
Obsah: Co jsou doporučovací systémy a proč je potřebujeme. Jak to funguje uvnitř (velmi lehký úvod, není potřeba znalost pokročilé matematiky :)). Benefity a úskalí v praxi. Jak neuvíznout v nástrahách doporučovacích systémů.
Skupinku povede Marek Foltýn (fakulta informačních technologií ČVUT, animátorský kurz Příchovice 2013-2015).
Výprava do džungle sociálních sítí
Sociální sítě jsou hodně širokým pojmem, který skýtá mnoho odvětví. S mládeží se pozastavíme nad základními otázkami, které se nás týkají a z nich rozvineme moderovanou diskuzi. Zamyslíme se nad sociálními sítěmi jako: službou, která nám pomáhá vytvářet osobní profil; komunikačním prostředkem; prostředkem sdílení (emoce, události, názory). Řekneme si co nás v jejich prostředí může potkat a jak se na nich pohybovat a mnoho dalšího.
Skupinku povede František Beneš, znát ho můžete z CSM v Olomouci, které moderoval nebo z jeho instagramu, na kterém sdílí svoji cestu v modelingu i ve víře. Se svým profilem byl dokonce v roce 2021 nominován do soutěže Signály awards. Jeho známým heslem na IG je #modliseapozuj.
Kyberšikana
Na této skupince se společně zaměříme na tyto otázky: Jak dnešní mládež vnímá problém kyberšikany? Z čeho tento fenomén vznikl a co to vlastně je? Mám v této oblasti nějakou osobní zkušenost? Nebo setkal jsem se s někým, kdo se stal součástí tohoto problému? V jakém postavení byl? Jak celou situaci vnímal? Pomohl mu někdo danou věc řešit? Jakým způsobem? Na koho v takovém případě můžeme obracet? Jak problém kyberšikany vnímám? Jak se s ním vypořádávám? Vím, jakým způsobem se mohu bránit? Jak si co nejlépe vymezit pravidla chování na internetu a sociálních sítích, abych se nevystavoval zbytečnému nebezpečí? Celé téma bude předloženo k otevřené diskuzi. Pokusíme se zodpovědět jakékoli další otázky přítomných.
Skupinku povede: Bc. Monika Doležalová, která je ve službě kriminální policie a vyšetřování na Oddělení hospodářské kriminality v Jablonci nad Nisou. U Policie ČR slouží již od roku 1998, s přestávkou 4 let, kdy pracovala na MÚ Tanvald, odbor dopravy. Na OHK Jablonec nad Nisou slouží jako komisař – vyšetřovatel, zabývám se nejvíce problematikou IT kriminality. Vystudovala obor Sociální práce –Penitenciární péče (zaměření na vězeňství) na Technické univerzitě Liberec. Studijní obor se prolínal s její profesní stránkou, proto svou bakalářskou práci psala na téma „Kyberšikana“.